Palec młotkowaty to deformacja stopy, która występuje z powodu braku równowagi mięśni, ścięgien lub więzadeł, które normalnie utrzymują palec u nogi prosto.
Rodzaj noszonych butów, budowa stopy, urazy i niektóre procesy chorobowe mogą przyczynić się do rozwoju tych deformacji. Palec młotkowaty ma nieprawidłowe wygięcie w środkowym stawie palca i wpływa na staw znajdujący się najbliżej paznokcia. Palec młotkowaty zwykle występuje w drugim, trzecim i czwartym palcu stopy.
Co może spowodować palec młotkowaty?
Złagodzenie bólu i nacisku palca młotkowatego może wiązać się ze zmianą obuwia i noszeniem wkładek do butów. Jeśli masz cięższy przypadek palca młotkowatego, możesz potrzebować operacji. Poruszanie takim palcem może być trudne lub bolesne, odciski i modzele mogą powstawać w wyniku ocierania się palców o wewnętrzną stronę butów. Są różne przyczyny powstawania palca młotkowatego. Buty na wysokim obcasie lub obuwie, które jest zbyt ciasne w palcach, może wtłoczyć palce w przestrzeń, w której nie mogą leżeć płasko. Ta pozycja zwiniętych palców może ostatecznie utrzymywać się cały czas.
Przyczyną palca młotkowatego mogą być także urazy stopy. Również nieprawidłowa równowaga mięśni palców prowadzi do niestabilności, co może spowodować skurcz palca. Ryzyko wystąpienia palców młotkowatych wzrasta wraz z wiekiem. Kobiety są znacznie bardziej narażone na rozwój palca młotkowatego niż mężczyźni. Jeśli twój drugi palec u nogi jest dłuższy niż duży palec u nogi, istnieje większe ryzyko wystąpienia palca młotkowatego. Zapalenie stawów i cukrzyca mogą sprawić, że będziesz bardziej podatny na deformacje stóp. Dziedziczność może również odgrywać pewną rolę.
Jeśli palec młotkowaty jest nadal elastyczny, lekarz może zalecić zmianę na obszerniejsze, wygodniejsze obuwie i noszenie wkładek do butów, ortezy, które mogą zmienić położenie palca i złagodzić nacisk i ból. Ponadto lekarz może zalecić ćwiczenia, takie jak zbieranie przedmiotów z podłogi lub zgniatanie ręcznika palcami u stóp, aby rozciągnąć i wzmocnić mięśnie palców u nóg. Lekarz może zalecić zabieg chirurgiczny w celu uwolnienia ścięgna, w niektórych przypadkach chirurg może również usunąć kawałek kości, aby wyprostować palec u nogi.