Uniwersalne kable typu USB

Kable typu USB towarzyszą nam od wielu lat, możemy łączyć komputery z różnego rodzaju urządzeniami, może być to przykładowo pamięć przenośna, dysk zewnętrzny czy też aparat fotograficzny.

Naturalnie najpopularniejszy jest standard USB typu A, końcówka ma kształt płaski oraz prostokątny, Warto zwrócić uwagę iż obecnie wykorzystywane jest standard USB 3.0 oraz 3.1, Dzięki nowym technologiom wzrosła znacznie prędkość. W przypadku pierwszej generacji która powstała w 1996 roku kable USB zapewniały przesył danych na poziomie 1.5 MB/s. W 2000 roku wprowadzono standard USB 2.0, w tym przypadku prędkość wzrosła do 48 MB/s.

Uniwersalne kable typu USB

Rodzaje standardu USB

Z pewnością dużym przełomem był wprowadzony w 2008 roku standard USB 3.0, wówczas prędkość przesyłu danych wzrosła do 500 MB/s, a w 2015 roku wprowadzono standard USB 3.1 który teoretycznie pozwala na osiągnięcie przesyłu danych na poziomie 10Gb/s. Warto zwrócić uwagę iż możemy spotkać różne rodzaje końcówek, może być to standardowe złącze A również w wersji mini. Będzie ono wykorzystywane w przypadku podpinania aparatów cyfrowych, odtwarzaczy czy też nawigacji samochodowej.

Dodatkowo możemy spotkać także USB typu B, jest to końcówka na bazie kwadratu z obciętymi górnymi rogami, którą możemy spotkać się w różnych urządzeniach biurowych przykładowo w drukarkach. Obecnie możemy zakupić różnego rodzaju adaptery które pozwalają na łączenie różnego rodzaju kabli. Coraz częściej wykorzystuje USB typu C, w tym przypadku kabel możemy włożyć w dowolny sposób w odróżnieniu od standardu A, kiedy kabel musiał być podłączony w określonej pozycji. Oczywiście kable USB pozwalają także na ładowanie różnego rodzaju urządzeń, często podpinamy nasze smartfony do komputerów w celu naładowania, dodatkowo także standard USB wykorzystują zewnętrzne ładowarki.

Z pewnością kabel usb c jest najlepszym rozwiązaniem, standard ten z pewnością będzie rozwijany w przyszłości, dzięki temu możemy przesyłać dane z dużą prędkością, ładować urządzenia zewnętrzne. Naturalnie warto zwrócić uwagę iż możemy zakupić różne kable o różnej długości, dzięki czemu umożliwimy łatwe podłączenie urządzeń zewnętrznych.