Diody LED do wszystkich pomieszczeń

Diody LED lub diody elektroluminescencyjne są formą półprzewodnikowego oświetlenia, które jest niezwykle wydajne, długotrwałe i odporne.

Podczas gdy światła żarowe i fluorescencyjne składają się z żarników w szklanych żarówkach lub żarówek zawierających gazy, diody LED składają się z małych kapsułek lub soczewek, w których małe chipy są umieszczane na materiale przewodzącym ciepło. Diody LED mają zazwyczaj od 3 do 8 mm długości i mogą być używane pojedynczo lub jako część układu. Mały rozmiar i niski profil diod LED pozwala na ich stosowanie w przestrzeniach, które są zbyt małe dla innych żarówek. Ponadto, ponieważ diody LED emitują światło w określonym kierunku, są bardziej wydajne w zastosowaniu niż żarówki i świetlówki, które marnują energię, emitując światło we wszystkich kierunkach. Żywotność białej diody LED o dużej mocy ma wynosić od 35 000 do 50 000 godzin, w porównaniu do 750 do 2000 godzin w przypadku żarówki, od 8 000 do 10 000 godzin w przypadku świetlówki kompaktowej i od 20 000 do 30 000 godzin w przypadku świetlówki liniowej. Żywotność diod LED jest oceniana inaczej niż konwencjonalne światła, które gasną po pęknięciu żarnika.

Typowy czas życia jest definiowany jako średnia liczba godzin, po których światło spada do 70 procent początkowej jasności, w lumenach.

Diody LED zwykle po prostu gasną stopniowo, nie pękając i nie ulegając zniszczeniu jak inne żarówki. Konwencjonalne żarówki marnują większość energii na ciepło. Na przykład żarówka emituje 90 procent energii w postaci ciepła, podczas gdy kompaktowa świetlówka marnuje 80 procent energii w postaci ciepła. Diody LED pozostają chłodne. Ponadto, ponieważ nie zawierają żadnych elementów szklanych, nie są wrażliwe na wibracje lub stłuczenia, jak tradycyjne żarówki. Dzięki temu moduł led lepiej nadaje się do stosowania w obszarach takich jak obiekty sportowe czy lampy uliczne. Światło diod LED powinno mieć doskonały kolor, jasność co najmniej tak dużą jak konwencjonalne źródła światła, a wydajność co najmniej tak dużą jak oświetlenie jarzeniowe. Diody LED powinny również zapalać się natychmiast po włączeniu, nie powinny migać po przyciemnieniu i nie powinny pobierać żadnej energii po wyłączeniu.