Jak serwisować klimatyzacje?

Regularna pielęgnacja jest ważna dla prawidłowego i stałego działania klimatyzacji. Powodem zanieczyszczonego powietrza w mieszkaniu być winą niesprawnej klimatyzacji. Może ona także emitować nieprzyjemne zapachy, dlatego należy regularnie dezynfekować system klimatyzacji.

Każdy klimatyzator współpracuje również z filtrami, które usuwają zanieczyszczenia, zawieszone cząsteczki, a nawet bakterie z powietrza. Jeśli filtr jest pełny, może to pogorszyć cyrkulację powietrza. Ponadto zebrane zanieczyszczenia mogą wejść do obiegu, przez co filtr przestaje spełniać swoją podstawową funkcje. Kiedy chcemy sami przeprowadzić czyszczenie powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Klimatyzator należy odłączyć od zasilania, następnie możemy usunąć zebrany kurz, dobrze posłuży do tego celu odkurzacz, oraz wilgotna ściereczka. Szczotka odkurzacza usuwa kurz ze szczelin i wylotów powietrza. Podczas wyjmowania i czyszczenia filtra postępuj zgodnie z instrukcją obsługi producenta. Oczyść je zgodnie z instrukcją za pomocą odkurzacza, wody lub, jeśli to możliwe, środków dezynfekujących. Latem, gdy system działa w trybie wysokiej wydajności, należy czyścić filtr odpowiednio często. Większość producentów zaleca wymianę filtra raz w roku, warto sprawdzić jaki model filtra zamontowany jest w naszej klimatyzacji.

Może być to przykładowo filtr minipleat, który bez problemu kupimy w specjalistycznym sklepie lub za pośrednictwem internetu. W przypadku urządzenia z elementem zewnętrznym należy regularnie czyścić kratkę filtra powietrza z kurzu, pyłków i innych ciał obcych. Jeśli cząstki zatykają wlot powietrza, wydajność układu klimatyzacji jest zmniejszona. Jeśli twój system klimatyzacji ma zbiornik na skroploną wodę, powinieneś sprawdzać jego stan i opróżniać w miarę potrzeb. Oczywiście raz do roku klimatyzacją powinien zając się specjalista. Dokona on przeglądu całego systemu, sprawdzi wszystkie elementy, tak aby cała klimatyzacja działała bez zarzutu.