Nie bez powodu, Paryż jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast Europy. W końcu Francję z całą pewnością można uznać za kolebkę europejskiej kultury i sztuki. Jeśli więc nadarzy się okazja, by znaleźć się w stolicy mody, warto zwiedzić jej najważniejsze zabytki.
Symbol kraju leżącego nad Sekwaną
Wycieczka do Paryża wprost nie może odbyć się bez wizyty pod słynną Wieżą Eiffla. Każdego roku swoim blaskiem w nocy i potęgą w ciągu dnia, przyciąga tysiące turystów. Tę wybudowaną w 1887 roku budowlę kojarzą wszyscy i jest to nieodłączny symbol stolicy Francji. Jako motyw pojawia się w wielu reklamach, filmach i wpisuje się w historię Paryża. Budowę tej imponującej, 324-metrowej wieży zakończono dwa lata po rozpoczęciu prac w 1889 roku. Jej projekt był specjalnie przygotowany na organizowaną pod koniec lat 80-tych XIX Wystawę Światową, która miała swoją okrągłą, setną rocznicę. Za jej projekt oraz budowę odpowiadał Gustaw Eiffel, od którego oczywiście wzięła się nazwa wieży. Wszystko to dlatego, że wcześniej architekt miał już doświadczenie w konstruowaniu stalowych mostów, a właśnie z tego tworzywa składa się wieża. Choć ta ogromna budowla ma już ponad 130 lat, rokrocznie odwiedzają ją miliony turystów. Nawet pomimo tego, że już od jakiegoś czasu nie jest najwyższą budowlą świata, wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością i każdy odwiedzający Paryż turysta zachowuje jej obraz w swojej pamięci.
Pałac na Polach Elizejskich to absolutne must-see w Paryżu. Obecnie pełni on funkcję siedziby głowy państwa Francji, czyli prezydenta Emmanuela Macrona. Co do samej budowli: jej historia sięga osiemnastego stulecia. Pałac zyskał sławę tuż po tym, jak zamieszkała w nim Madame Pompadour, kochanka króla Ludwika XV, z dynastii Burbonów. To właśnie ten monarcha zakupił pałac i przeznaczył go wówczas na siedzibę swojej ukochanej Madame Pompadour. W późniejszych latach nieco stracił na znaczeniu, a w pewnym momencie stracił status siedziby króla i stał się siedzibą dla okupujących Paryż carskich wojsk. Rolę jaką pełni do dziś Pałac Elizejski, spełnia od końca lat 60. dziewiętnastego stulecia. To właśnie od tamtego momentu jest główną siedzibą francuskiej głowy państwa.
Napoleon Bonaparte i Łuk Triumfalny – co mają wspólnego?
Kolejnym zabytkiem, którego nie można ominąć, na wycieczkowej trasie Paryża, jest Łuk Triumfalny. Jego budowę zlecił sam Napoleon Bonaparte, trwała ona w latach 1806 – 1836. Jest to łuk, który oddaje cześć poległym żołnierzom podczas rewolucji francuskiej oraz wojen napoleońskich. Na Łuku Triumfalnym znajdują się nazwiska, aż 660 oficerów armii napoleońskiej. Warto dodać, że wśród nich znajdziemy również nazwiska siedmiu Polaków, w tym choćby generała Józefa Zajączka.
Gotówka na wyjazd
W trakcie zwiedzania Paryża, z pewnością pojawi się chęć sprawienia sobie pamiątek w tym wyjątkowym miejscu. Przyda się więc w portfelu waluta Francji – euro, gdyby płatność kartą kredytową była niemożliwa. Aby wymienić niezbędna ilość gotówki, nie trzeba już zjawiać się w kantorze. Można natomiast skorzystać z nowoczesnej opcji wymiany waluty z dostawą i płatności online. Wystarczy opłacić potrzebną kwotę przelewem, by za kilka dni kurier dostarczył ją pod drzwi klienta. To jednak nie wszystko! Jeśli taka opcja jest wygodniejsza, pieniądze można dostarczyć do wybranego punktu, jak choćby sklep Żabka.
Jeśli jeszcze zastanawiasz się, gdzie wymienić gotówkę na wyjazd do Francji, odwiedź nasz oddział Tavex kantor Warszawa. To właśnie tutaj nasi doradcą pomogą Ci wybrać najlepszą ofertę.