Przygotowania do wyjazdu za granicę w charakterze opiekunki osób starszych – krok po kroku

Praca opiekunki w Niemczech pozwala nie tylko na przyzwoite zarobki, ale też na zdobycie nowego doświadczenia, podszkolenie języka obcego, poznanie nowego kraju i jego kultury czy też nawiązanie ciekawych znajomości.

Dlatego też cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród Polek, a coraz więcej agencji opiekunek osób starszych ma w swojej ofercie przede wszystkim oferty pracy u naszego zachodniego sąsiada. Tak jest w przypadku  ATERIMA MED, gdzie to właśnie opieka w Niemczech stanowi największy odsetek oferowanych propozycji pracy. A ich wielość i różnorodność sprawia, iż można je dostosowywać do indywidualnych oczekiwań. I wiele Polek z tego korzysta. Po pozytywnym przejściu rozmowy kwalifikacyjnej najczęściej następuje podpisanie umowy. Wtedy zostaje już tylko przygotowanie się do wyjazdu. Jak to zrobić? Oto kilka istotnych kwestii.

Podszkolenie języka obcego

Opieka w Niemczech wymaga znajomości języka obcego. I chociaż w większości przypadków umiejętności językowe nie muszą być doskonałe, to jednak warto pamiętać o tym, iż bez znajomości języka obcego trudno będzie sobie poradzić – i to zarówno w opiece nad seniorem, jak i w codziennym życiu. Dlatego też komunikatywna znajomość języka obcego jest zazwyczaj wymagana, co najczęściej bywa weryfikowane już podczas pierwszej rozmowy z pracownikiem agencji. Poza tym odpowiednia znajomość języka obcego zwiększa pewność siebie, co jest niezwykle ważne podczas zagranicznego wyjazdu. Dlatego też wolny czas przed wyruszeniem do pracy warto poświęcić na podszkolenie umiejętności językowych. Można to robić samodzielnie – na przykład na kursach, naukach indywidualnych czy przez internet. Warto też sprawdzić, czy dana agencje opiekunek osób starszych nie oferuje w tym zakresie pomocy. Tak jest w przypadku ATERIMY MED, która swoim pracownikom organizuje kursy pozwalające podszkolić język obcy. I opiekunki osób starszych chętnie z tego korzystają. 

Przygotowania do wyjazdu za granicę w charakterze opiekunki osób starszych - krok po kroku

Informacje na temat podopiecznego i miejsca wykonywania pracy

Drugim krokiem w przygotowaniach do pracy za granicą w charakterze opiekunki osób starszych jest zdobycie jak najwięcej informacji na temat podopiecznego oraz miejsca pracy. W tym przypadku warto dowiedzieć się nie tylko o stanie zdrowia i sprawności podopiecznego, jego diety, wizyt personelu medycznego czy ilości przyjmowanych leków, ale też o jego zainteresowaniach, samopoczuciu, harmonogramie dnia czy ulubionych sposobach spędzania czasu. Pamiętajmy – im więcej takich informacji uzyskamy, tym opieka nad podopiecznym będzie łatwiejsza i bardziej przewidywalna. A gdzie można uzyskać takie informacje? Tutaj pomocna może być sama agencja, poprzednia opiekunka lub rodzina seniora. Nie bójmy się pytać, bo to może zapobiec późniejszym rozczarowaniom. Oprócz informacji na temat samego seniora wyjeżdżająca za granicę opiekunka osób starszych powinna też uzyskać informacje na temat miejsca wykonywania pracy (i to zarówno samego domu, jak i okolicy), a także zakresu obowiązków, dni wolnych, zasad korzystania z mediów, oczekiwań czy sposobów rozliczania finansów. Taka wiedza jest niezbędna, aby móc sprostać oczekiwaniom – i to zarówno swoim, jak i pracodawcy. 
 
Ostatnim etapem przygotować jest spakowanie bagażu i uporządkowanie spraw domowych (na przykład opłacenie rachunków z góry czy rozdzielenie obowiązków pomiędzy domownikami). I co ważne – w bagażu powinny znaleźć się rzeczy naprawdę potrzebne i wygodne, z których będzie się korzystać przez kilka najbliższych tygodni. Warto dorzucić ulubione kapcie lub poduszkę, aby przynajmniej w pewnym stopniu poczuć się w jak w domu. Do tego pozytywne nastawienie, optymizm, uśmiech, wiara we własne możliwości – i można wyruszać. I chociaż praca opiekunki bywa trudna, to jednak właściwe przygotowania i odpowiednie nastawienie zminimalizują stres i sprawią, iż wszystko będzie wydawać się dużo prostsze.