Pracownicy narażeni na wszelkiego rodzaju obrażenia ciała i wypadki, których nie można wyeliminować za pomocą inżynierii, praktyki zawodowej lub kontroli administracyjnych, muszą nosić odpowiednią ochronę ciała podczas wykonywania swojej pracy.
Istnieje wiele odmian odzieży ochronnej dostępnej dla określonych zagrożeń i różnych środowisk pracy. Pracodawcy są zobowiązani do zapewnienia, aby ich pracownicy nosili środki ochrony osobistej tylko dla części ciała narażonych na możliwe obrażenia. Przykłady ochrony ciała obejmują fartuchy laboratoryjne, kombinezony, kamizelki, kurtki ostrzegawcze, kaski, rękawice, maseczki na twarz i pełne kombinezony.
Jeżeli ocena zagrożenia wskazuje na potrzebę pełnej ochrony ciała przed substancjami toksycznymi lub szkodliwymi czynnikami fizycznymi, odzież należy dokładnie sprawdzić przed każdym użyciem, musi ona być odpowiednio dopasowana do każdego pracownika i musi działać prawidłowo oraz służyć do celu, do którego jest przeznaczona.
Odzież ochronna jest wykonana z różnych materiałów, z których każdy jest skuteczny w przypadku określonych zagrożeń. Włókna papierowe stosowane w kombinezonach jednorazowych zapewniają ochronę przed kurzem i rozpryskami.
Poddana specjalnej obróbce wełna i bawełna dobrze dopasowują się do zmiennych temperatur, są wygodne i ognioodporne oraz chronią przed kurzem, otarciami oraz szorstkimi i drażniącymi powierzchniami. Skóra jest często używana do ochrony przed suchym gorącem i płomieniami. Gumy, gumowane tkaniny, neopren i tworzywa sztuczne chronią przed niektórymi chemikaliami i zagrożeniami fizycznymi. Na budowach i w wielu innych branżach używane są powszechnie spodnie robocze ostrzegawcze. Taka odzież sygnalizuje z daleka obecność pracownika, a jest to szczególnie ważne, gdy pracujemy ze sprzętem i maszynami w ruchu. Jeśli występują zagrożenia chemiczne lub fizyczne, skontaktuj się z producentem odzieży, aby upewnić się, że wybrany materiał zapewni ochronę przed konkretnym zagrożeniem.