Szybszy przygotowanie posiłku w piecu konwekcyjnym

W gastronomii potrzebne są szybie i niezawodne urządzenia. Z pewnością w restauracjach trzeba przygotowywać posiłki w szybkim tempie, dlatego też piece jak również inne urządzenia do obróbki cieplnej muszą być nie tylko pojemne ale także muszą maksymalnie skracać czas przygotowania posiłku.

Konwencjonalne piekarniki nagrzewają się dzięki cewkom umieszczonym na górze i na dole urządzenia. Jednak nawet najlepsze piekarniki mają wadę ciepło jest rozprowadzane nierównomiernie. Piece konwekcyjne są wyposażone w wentylator i układ wydechowy do cyrkulacji gorącego powietrza. Zasadniczo jedzenie jest stale otoczone ciepłym powiewem, więc nie trzeba się martwić o przenoszenie go podczas gotowania. W miarę możliwości należy jak najlepiej wyeksponować jedzenie na działanie opływającego powietrza. Warto wykorzystać niskie naczynia, aby w pełni wykorzystać potencjał tego rozwiązania.

Ma to wiele zalet jedzenie przygotowywane jest 20-30% szybciej, można także piec w niższej temperaturze. Należy pamiętać iż, że ustawienie konwekcji zapewnia bardziej suche środowisko, podczas gdy zwykły lub konwencjonalny piekarnik jest bardziej wilgotny.

Dlatego też tradycyjne przepisy opracowane na zwykłe piekarniki należy odpowiednio zmodyfikować. Piece konwekcyjne z pewnością będą świetnym pomysłem do pieczenia mięsa czy drobiu. We wstępnej fazie można zamknąć mięso, dzięki czemu będzie ono chrupiące z zewnątrz i bardzo dobrze przygotowane w środku. Na rynku można znaleźć wielu pieców, które można zastosować w domach, jak i profesjonalnych kuchniach w restauracjach. Ciekawe modele można znaleźć na stronie https://crispan.pl. Obecnie produkowane piece konwekcyjne mają coraz lepsze panele sterowania, obecnie można bardzo dokładnie dostosować nawet skomplikowany proces. Możemy zaprogramować oddzielnie temperaturę dla poszczególnych etapów pieczenia w piecu konwekcyjnym. Przykładowo w początkowej fazie możemy zwiększyć temperaturę aby zamknąć mięso, a w kolejnej fazie zmniejszy temperaturę aby mięso nagrzewało się do samego środka.