Jak leczy się choroby powięzi?

Zespół bólu mięśniowo-powięziowego jest przewlekłym zaburzeniem bólowym. W tym stanie nacisk na wrażliwe punkty mięśni (punkty spustowe) powoduje ból w mięśniach, a czasem nawet w pozornie niezwiązanych częściach ciała.

Nazywa się to bólem skierowanym. Zespół ten zwykle występuje po powtarzalnym skurczu lub urazie mięśnia. Może to być spowodowane powtarzającymi się ruchami stosowanymi w pracy lub napięciem mięśniowym związanym ze stresem. Podczas gdy prawie wszyscy doświadczyli bólu napięcia mięśni, dyskomfort związany z zespołem bólu mięśniowo-powięziowego utrzymuje się lub pogarsza. Opcje leczenia obejmują fizykoterapię i zastrzyki do punktu spustowego. Pomocne mogą być również leki przeciwbólowe i techniki relaksacyjne. Oznaki i objawy zapalenia powięzi mogą obejmować napięcie i głęboki, dotkliwy ból w mięśniu, który utrzymuje się lub nasila, problemy z poruszaniem mięśniami lub stawami, obniżenie nastroju. Wrażliwe obszary ciasnych włókien mięśniowych mogą tworzyć się w mięśniach po urazach lub nadmiernym wysiłku. Te wrażliwe obszary nazywane są punktami spustowymi. Punkt spustowy w mięśniu może powodować napięcie i ból w całym mięśniu. Kiedy ból utrzymuje się i nasila się, lekarze nazywają to zespołem bólu mięśniowo-powięziowego. Czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia punktów spustowych mięśni, obejmują kontuzje i uszkodzenia mięśni, powtarzające się ruchy i zła postawa również mogą zwiększać ryzyko.

Ludzie, którzy często doświadczają stresu i napięcia, mogą być bardziej podatni na stany zapalne w mięśniach i powięzi. Jedna z teorii głosi, że ludzie ci mogą być bardziej skłonni do zaciskania mięśni, co jest formą powtarzającego się obciążenia, które pozostawia mięśnie podatne na urazy. Informacje na temat leczenia powięzi można znaleźć na stronie https://www.fitxpress.pl/powiez-miesniowa-choroby-i-terapie/. Leczenie zwykle obejmuje leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, masaże lub fizykoterapię, ale ćwiczenia są uważane za ważny element każdego programu leczenia. Omów z lekarzem opcje i preferencje dotyczące leczenia. Może być konieczne wypróbowanie więcej niż jednego podejścia, aby znaleźć ulgę w bólu.