Problemy z osobami niepłacącymi czynszu za wynajęty lokal

Osoby, które chcą wynająć własne mieszkanie, powinny wiedzieć iż mają wiele praw jeżeli chodzi o tego rodzaju najem.

Oczywiście będziemy chcieli upewnić się, iż osoba która chce wynająć mieszkanie jest wypłacalna, posiada pracę, będzie mogła opłacać czynsz oraz kwotę najmu w terminie. Zatem wynajmujący posiada możliwość sprawdzenia tożsamości, dodatkowo także można uzyskać informacje na temat zatrudnienia oraz dochodów danej osoby. Oczywiście właściciel ma także prawo aby określić kaucję, która jednak nie może przekroczyć 12 krotności czynszu. Dzięki temu będzie można się w pewien sposób zabezpieczyć, w przypadku jeżeli najemca doprowadził do różnego rodzaju zniszczeń, wówczas kaucja będzie bardzo dobrym zabezpieczeniem.

Problemy z osobami niepłacącymi czynszu za wynajęty lokal

Jak odbywa się eksmisja nieuczciwych najemców?

Obecnie często w gazetach możemy przeczytać, iż osoby które wynajmują lokal nie chcą się z niego wyprowadzić, a sprawy sądowe tego rodzaju trwają przez wiele miesięcy. Dlatego też właściciele mieszkań będą chcieli sprawdzić odpowiednią osobę, która będzie wynajmowała od nich mieszkanie. Warto zwrócić uwagę, iż eksmisji może dokonać tylko komornik, dlatego też często są to dość skomplikowane sprawy, gdzie obie strony przedstawiają swoje racje. W tym przypadku często nieuczciwi najemcy przestają płacić czynsz, wówczas wynajmujący może mieć duży problem z usunięciem tego rodzaju lokatorów.

Warto zwrócić uwagę, iż w przypadku kiedy najemca jest bezrobotny, jeżeli jest obłożnie chory, lub jest to kobieta w ciąży, wówczas gmina ma obowiązek zapewnić lokal socjalny zastępczy. W tym przypadku jednak często występują problemy, ponieważ gminy cierpią na niedobór lokali socjalnych, w związku z czym eksmisja przez dłuższy okres czasu może nie dojść do skutku. Dlatego coraz częściej podpisuje się umowy najmu okazjonalnego, kiedy można dość szybko przystąpić do eksmisji osoby, która zalega z płatnościami.

Wiele osób zastanawia się jak sprawdzić wynajmującego mieszkanie, możemy skorzystać z usług firmy, która wykonuje tego rodzaju usługi. Można sprawdzić przykładowo jego tożsamość, gdzie pracuje, dodatkowo także niektóre firmy mogą sprawdzić historię kredytową, dzięki temu dowiemy się, czy mamy do czynienia z osobą uczciwą. Jako że eksmisja uciążliwego najemcy, który często również nie płaci czynszu, jest dość trudna, dlatego też powinniśmy zwrócić uwagę, aby wynająć nasz lokal osobie godnej zaufania.