Bromelia i słoneczniki

W tropikach Ameryki Południowej, Afryki i lasów północnych na glebie i drzewach, na pniach i kamieniach rosną rośliny egzotyczne – przedstawiciele rodziny bromelia. Gatunek ponad dwa tysiące.

Nie tak dawno temu zagraniczne piękności zaczęły ozdabiać szklarnie rosyjskich hodowców kwiatów. Bromelia to piękny kwiat, który ma około 50 gatunków. Liście są zbierane w gnieździe przypominającym lejek. Jasne kwiaty mogą mieć różne odcienie, od żółtego, czerwonego, bordowego do fioletowego. Krótka łodyga i liście tworzą rozetę podobną do lejka. Kwitnienie bromelii zaskakuje ludzi w miesiącach zimowych. Następnie roślina zanika, pozostawiając małe pąki, które następnie zakwitną i zachwycą oko. W tym artykule porozmawiamy o tym, jak dbać o kwiaty i sprawić, by kwitły.

Cóż, jeśli kwiat będzie mieszkać w pomieszczeniu o dużej wilgotności. Możesz umieścić go w cieniu i świetle słonecznym, ale tak, aby słońce nie piec. Zimą zaleca się oświetlenie fitolampem, aby światło nie padało na roślinę, ale na sufit. Nie toleruje przeciągu. Sadzenie odbywa się w gotowej mieszance torfu kupionej w sklepie. Umieść drenaż na dole. Doniczkę należy kupić małą i ciasną, w dużej doniczce kwiat po prostu nie zakwitnie. Jako mieszkaniec ciepłych krajów, Bromelia kocha ciepło. Uznaje się, że temperatura wynosi 23–26 C. Zimą utrzymuj temperaturę do +17 ° C, ale nie niżej. Charakterystyczną cechą bromelia z innych kwiatów domowych jest podlewanie w gnieździe. Normalne podlewanie może prowadzić do gnicia systemu korzeniowego. Gleba powinna być lekko zwilżona tylko w czasie upałów za pomocą opryskiwacza. Wylot jest również podlewany pistoletem natryskowym. Woda do nawadniania jest zalecana do obrony i gotowania. Wilgotne powietrze będzie miało korzystny wpływ na roślinę.

Wśród wielu odmian roślin kwiatowych są kwiaty podobne do słoneczników. Wszystkie należą do rodziny Asteraceae. Kosze (kwiatostany) przedstawicieli rodziny mają okrągły, corymbose kształt.

Łodygi kwiatowe tych roślin są złożone, to znaczy, co nazywamy „kwiatem słonecznika”, jest kwiatostanem kilkudziesięciu kwiatów sąsiadujących ze sobą w tym samym pojemniku. Łóżko jest płaskie, wklęsłe lub wypukłe.

We wszystkich roślinach Asteraceae, podobnie jak małe słoneczniki, małe, cienkie rurkowate kwiaty rosną pośrodku kosza, trzcinowe kwiaty wzdłuż krawędzi, które tworzą wspaniałą koronę.

Kwiaty rurkowe ściśle przylegają do siebie. Z nich wyrastają nasiona. Pojemnik jest zanurzony w solidnej podstawie – filiżance, wokół której wyrastają małe liście (przylistki), otaczając kosz. Chronią kwiatostan, dopóki nie uformuje się i nie otworzy.

Nie można powiedzieć, że wspólnym przodkiem wszystkich roślin asterowych był dziko rosnący słonecznik, sprowadzony niegdyś przez Hiszpanów z Ameryki, ale podobieństwo struktury asteru do słonecznika rolniczego jest niewątpliwe.