Baterie kwasowo-ołowiowe mają wiele zastosowań

Akumulatory kwasowo-ołowiowe z elektrodami modyfikowanymi dodatkiem wapnia zapewniają wiele korzyści.

Przede wszystkim są bardziej odporne na korozję, przeładowanie, gazowanie, zużycie wody i samorozładowanie, co tym samym wydłuża żywotność baterii. Akumulatory kwasowo-ołowiowe z elektrodami modyfikowanymi dodatkiem antymonu zapewniają zwiększoną wytrzymałość mechaniczną elektrod i dłuższą żywotność niż wapniowe. Posiadają również łatwiejsze ładowanie po całkowitym rozładowaniu. Akumulatory kwasowo-ołowiowe można również zakupić z matą szklaną AGM, znaną również jako absorpcyjne mikrowłókno szklane. Zastosowana w akumulatorach VRLA mata z włókna szklanego z krzemianu boru, która działa jako separator między elektrodami i pochłania wolny elektrolit działając jak gąbka. Jego celem jest wspomaganie rekombinacji wodoru i tlenu wydzielanego podczas procesu ładowania.

Nie jest potrzebny żel krzemionkowy. Mata z włókna szklanego absorbuje i unieruchamia kwas w macie, ale utrzymuje go raczej w postaci płynnej niż żelowej.

W ten sposób kwas jest łatwiej dostępny dla płytek, umożliwiając szybsze reakcje między kwasem a materiałem płytki, umożliwiając wyższe szybkości ładowania i rozładowania, a także głębokie cykle. Taka konstrukcja jest bardzo solidna i może wytrzymać silne wstrząsy i wibracje, a ogniwa nie wyciekną nawet w przypadku pęknięcia obudowy. Akumulatory AGM są czasami nazywane suchymi, ponieważ mata z włókna szklanego jest nasycona tylko w 95% kwasem siarkowym i nie ma w niej nadmiaru cieczy. Zalety, które posiadają akumulatory vrla, są liczne, jest to przede wszystkim dobrze poznana technologia. Są one również stosunkowo tanie w produkcji i zakupie, zapewniając najniższy koszt jednostkowy pojemności akumulatorów. Takie baterie mogą mieć różnorodne zastosowania dzięki dużej wydajności prądowej, są odporne na przeładowania. W sprzedaży dostępna jest szeroka gama rozmiarów i specyfikacji akumulatorów kwasowo-ołowiowych i wielu producentów na całym świecie oferuje takie baterie.