Wycieczki do urokliwego Lwowa

Lwów jest jednym z najpiękniejszych miast Ukrainy, odwiedza go co roku tysiące turystów z całego świata, posiada wyjątkową architekturę.

Przed drugą wojną światową miasto leżało na terenach polski, jednak mieszają się w nim wpływy wielu różnych kultur, także kultury ormiańskiej. Znajdziemy tam wiele miejsc wartych odwiedzenia jak przykładowo cmentarz Łyczakowski, który jest jedną z najbardziej okazałych i znaczących nekropolii w Europie. Został założony w 1786 r. od tego czasu chowani są tam tylko wybitni, znani i zamożni ludzie kultury, sztuki i nauki, a także elity polityczne i administracyjne stolicy Królestwa Halicińskiego i Lodomerii. Na początku XVI wieku teren ten został zajęty na cmentarz. Na terenie cmentarza znajdują się rzeźby i budynki architektoniczne najbardziej znanych artystów i rzeźbiarzy. Pochowane są tam znane osobistości, przedstawiciele kultury ukraińskiej, jak Markijan Szaszkiewicz, Wołodymyr Barwiński, Iwan Franko, Sołomija Kruszelnicka, Iwan Krypiajewski, Stanisław Lyudkevych, Wołodymyr Iwasiuk, Anatolij Kos-Anatolskij, Ihor Bilozir i inni znaleźli swój wieczny odpoczynek wśród starożytnych drzew i zieleni.

Można również znaleźć sklepienia grobowe wybitnych Polaków, pochowani są tam Artur Grottger, Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Stepan Banach, Ludwig Rydyger, Karol Mikula, Seweryn Goszczyński.

Podczas wycieczki warto zobaczyć starą dzielnicę żydowską we Lwowie, która obejmuje starą część centrum Lwowa i obejmuje wycieczkę ulicami Staroyevreys’ka i Brativ Rohatyntsiv, trzeba zobaczyć także także ruiny synagogi Gold Rose. Szczegóły wycieczek po Lwowie można poznać wchodząc na stronę: https://www.kresy.com/. Z pewnością Lwów oferuje także doskonałe jedzenie, będąc we Lwowie warto spróbować różnych miejscowych przysmaków. Z pewnością coś dla siebie znajdą tutaj wielbiciele pierogów. Ale warto także spróbować kuchni orientalnej, znajdziemy tu kuchnie gruzińską oraz ormiańską ale także polską.