ZŁOTE PLAŻE GAMBII

Piękne, czyste plaże rozciągają się niemalże na całym, atlantyckim wybrzeżu Gambii. Linia brzegowa od południowej granicy z Senegalem aż do delty rzeki, która nosi nazwę Gambia, liczy 54 kilometry.

Cała infrastruktura skupiona jest wokół plaż, przy których znajdują się hotele i restauracje oraz niezliczona ilość atrakcji turystycznych. Te miejsca są mocno skomercjalizowane i mogą nie przypaść do gustu osobom liczącym na relaks, ciszę i spokój. Jednak znajdują się tam również plaże mogące zaspokoić i takie pragnienia.

WYSPA KOKOSOWA

Jednym z takich miejsc jest Kokosowa Wyspa, nazywana inaczej Rajską. Na jej terenie znajdują się tylko cztery wioski, które zamieszkują w tradycyjnych chatach, ale również spokojne plaże i mnóstwo palm kokosowych. Co ciekawe, pomimo restrykcyjnego prawa Gambii zakazującego uprawy narkotyków, na wyspie można dokonać tego typu odkrycia. Spacerując po terenach Rajskiej Wyspy bardzo prawdopodobne, że natrafimy na uprawę marihuany, która jest tam również stosowana. Tego typu odstępstwa od obowiązujących przepisów zdarzają się ze względu na brak działalności służb mundurowych na wyspie.

WYSPA ŚWIĘTEJ MARII

Na jej terenie położona jest stolica Gambii, Bandżul, która jest miasteczkiem bardzo klimatycznym, z kwitnącym handlem ulicznym oraz kolonialną architekturą. Wypoczywając na leżaku, można podziwiać mnogość palm kokosowych oraz piękne widoki na Ocean Atlantycki.

SERREKUNDA

Największe miasto Gambii, które skupia najlepiej położone kąpieliska i hotele. Od strony zachodniej otoczone jest szerokimi i piaszczystymi plażami. Dlatego znajdą to coś dla siebie miłośnicy miejskiego zgiełku, którzy będą mogli skorzystać z typowych, turystycznych atrakcji, a następnie będą mogli zrelaksować się patrząc na podmywające nabrzeże fale. Po odpoczynku warto zwiedzić typowe nadmorskie miejscowości, które znajdują się na południe od Serrekundy.

BAKAU

Wielu turystów zgodnie twierdzi, że plaża przy Cape Point jest najpiękniejsza w całej Gambii. W tej malowniczej miejscowości nie tylko można wygrzewać się na czystym piasku, ale można skorzystać również z bogatej oferty restauracji. Jest również gratka dla miłośników lokalnych targowisk, ponieważ w Bakau mogą odwiedzić miejscowy bazar z rękodziełem, jak również skosztować typowego dla regionu jedzenia.

PARADISE BEACH

Piękna, kameralna plaża, która znajduje się około 40 kilometrów od stolicy. Wzdłuż brzegu jest kilka knajpek, w których możemy zaopatrzyć się w napoje lub spróbować lokalnych specjałów.

Entuzjaści odpoczynku i wylegiwania się na pisaku będą zachwyceni, ponieważ Gambia oferuje całe mnóstwo pięknych, piaszczystych,  rajskich plaż. Ich mnogość może zaskoczyć, a krótki urlop prawdopodobnie nie wystarczy, aby je wszystkie zobaczyć. Woda w oceanie zazwyczaj oscyluje w okolicach 20°C, dlatego niezmiernie zachęca do zażywania kąpieli. Należy jednak pamiętać, że jest to ocean, którego prądy są na tyle silne, że potrafią wciągnąć w otchłań. Wystarczy trzymać się bliżej brzegu i zwracać uwagę na flagi jakie są wywieszane przez ratowników.

Tekst: Dorota Zgutka, portal dla kobiet cafepineska.pl